Najlepsze miejsce na dekoracje z mchu
Salon, sypialnia, łazienka, a może kuchnia? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej postawić dodatek z mchem w mieszkaniu, aby było mu w nim dobrze i aby zachwycał Cię swoim pięknem przez wiele lat? W tym artykule znajdziesz odpowiedź!
Pytanie, gdzie postawić dekoracje z mchem, zadają sobie osoby, które dopiero zastanawiają się nad tym zielonym dodatkiem, jak i te, które są już ich posiadaczami. Wynika ono najczęściej z dwóch powodów: po pierwsze, osoby te nie wiedzą, jak obchodzić się z mchem i jak o niego dbać (w związku z tym mają obawy, że tak jak w przypadku roślin, mech może zwiędnąć), a po drugie uważają, że pewne czynniki mogą szkodzić tej żywej, leśnej dekoracji. Jak wygląda to naprawdę?
Mech to nie roślina doniczkowa
Na początku należy powtórzyć (tak jak wspominałam już w TYM oraz TYM artykule), że mech w przeciwieństwie do roślin doniczkowych w naszych domach, nie wymaga żadnej pielęgnacji, a więc podlewania, nawożenia i przycinania. Dzieje się tak, ponieważ po zbiorach został ustabilizowany w roztworze z gliceryny, który zatrzymał jego procesy życiowe. Skoro zostały one zatrzymane, mech nie potrzebuje “do życia” wody, czy też nawozów.
Nie musisz więc poświęcać uwagi swojej domowej dekoracji z mchem – to duży plus dla wielu osób. Skoro mech nie jest rośliną doniczkową oznacza to, że nie musisz dokładnie wybierać miejsca, w jakim ma się znaleźć – np. nasłonecznionego, czy też o świetle rozproszonym. Nasze rośliny doniczkowe są na te aspekty wrażliwe: jedne lubią mocniejsze słońce, inne wręcz przeciwnie.
TO ZALETA!
Zastanawiając się nad tym, gdzie postawić mech, nie musisz bardzo dokładnie wybierać miejsca, w jakim ma się znaleźć.
Ze względu na to, że mech naturalnie jest częścią runa leśnego, lubi cień i półcień. Stawiając obraz z mchem lub doniczkę zwróć uwagę jedynie na to, żeby nie było to miejsce silnie nasłonecznione, na które bezpośrednio padają promienie słoneczne. Może to być natomiast cień, półcień oraz miejsce ze światłem rozproszonym.
Gdzie postawić mech? Pamiętaj o dwóch zasadach
Biorąc pod uwagę powyższe pamiętaj, aby:
1. nie stawiać mchu w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym (np. parapet od strony południowej) – nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do blaknięcia koloru mchu
Kolejna prosta zasada dotyczy źródeł ciepła – mowa tu szczególnie o okresie zimowym, gdzie intensywnie ogrzewamy mieszkanie.
2. nie stawiaj doniczki z mchem lub obrazu w miejscu intensywnie ogrzewanym, a dokładniej bardzo blisko źródeł ciepła – nadmiernie gorące powietrze przez dłuższy czas spowoduje wysychanie mchu, który stanie się szorstki w dotyku
Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad będziesz mogła/mógł cieszyć się mchem w swoim domu przez długi czas!
TO ZALETA!
Pamiętając o tych zaleceniach, możesz postawić żywy mech w naprawdę wielu miejscach – jakich?
Mech w łazience, salonie, biurze
Możliwości pod tym względem są naprawdę nieograniczone – wszystko zależy tylko od dostępnego miejsca, a także Twojej wizji aranżacji pomieszczenia z wykorzystaniem zielonych dodatków.
Salon – to miejsce reprezentacyjne, skupiające domowników oraz gości. Gdzie postawić mech w salonie? Może być to szafka RTV, półka nad telewizorem obok książek, boczna komoda. Czy wiesz, że zieleń kojąco wpływa na nasz wzrok i pozwoli odpocząć zmęczonym oczom po całym dniu pracy?
Korytarz/przedpokój – czy Ty też miewasz problem z doborem zielonych dodatków do korytarza lub przedpokoju? Nie musi być to już Twoim zmartwieniem. 🙂 Z racji tego, że mech dobrze czuje się w cieniu i półcieniu, będzie pięknie prezentować się na szafce pod lustrem w towarzystwie innych dodatków, np. ozdobnego pudełeczka na klucze. Dzięki temu już od samego wejścia powita Cię soczystą, radosną zielenią!
Sypialnia – chcesz się zrelaksować przed snem? Skieruj wzrok w kierunku zieleni! Możesz postawić chrobotka na obrazie na komodzie, ale też w mniejszej wersji (doniczka) na szafce nocnej. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom pięknie wkomponuje się nawet w mniejsze pomieszczenia, nie przytłoczy ich, a będzie pięknym akcentem. Masz miejsce na półce nad łóżkiem? Postaw betoniczkę z chrobotkiem w towarzystwie książek lub pamiątkowych zdjęć!
Biuro – nawet w niewielkim biurze powinna się znaleźć zieleń – stanowi ona ulgę dla zmęczonych oczu i pozwala im
odpocząć. Możesz zawiesić na ścianie, jeśli nie pada na nią bezpośrednio słońce, obraz z mchem, na przykład w czarnej, eleganckiej ramie. Szukasz niewielkiego, zielonego dodatku? Dobrze sprawdzi się doniczka z mchem, którą możesz postawić obok komputera na biurku – i praca od razu staje się przyjemniejsza!
Kuchnia – mech i kuchnia? Dlaczego nie! Jeśli masz do tego odpowiednie miejsce, soczysta zieleń wprowadzi do Twojej kuchni naturalny, przytulny i jednocześnie ożywczy akcent. Możesz więc zdecydować się postawić mech na parapecie (pamiętaj, aby nie padało tam bezpośrednio słońce), czy też na mniej używanym blacie. Jeśli chrobotek postawisz właśnie na blacie, musi on znajdować się w dalszej odległości od miejsca gotowania. Podsumowując – mech w kuchni też może się sprawdzić, ale musisz dokładniej wybrać dla niego najlepsze miejsce – takie, w którym poczuje się dobrze. 🙂
Łazienka – w łazience chrobotek czuje się jak ryba w wodzie – nie ma co kryć! Dzięki temu, że łazienka to pomieszczenie o największej wilgotności, mech będzie niezwykle przyjemny i miękki w dotyku. Możliwości aranżacji łazienki
z wykorzystaniem mchu masz naprawdę wiele.
Jeden mniejszy obraz, ale też na przykład dwa większe, mogą zdobić ścianę nad wanną. Masz więcej miejsca? Zdecyduj się na żywą, zieloną ścianę i obraz wykonany na odpowiednich panelach! Poszukujesz dodatku, który postawisz na półce z kosmetykami, ozdobnej drabince, albo na półce nad toaletą? Wybierz betoniczkę! Chrobotek to najczęstszy wybór właśnie do łazienek – wiele osób, które zakupiły już w sklepie swoje betoniczki, najczęściej stawia je właśnie w łazienkach. Są uroczą, naturalną, a jednocześnie nowoczesną i minimalistyczną dekoracją do łazienki.
Mam nadzieję, że tym artykułem zainspirowałam Cię do wprowadzenia tej wyjątkowej, żywej zieleni również do Twoich wnętrz. Czy to będzie łazienka, a może biuro? Jestem niezwykle ciekawa!
Po więcej inspiracji, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania kieruję Cię do mojego bezpłatnego poradnika, który znajduje się TUTAJ.