
Jak dbać o obraz z mchu?
Nigdy wcześniej nie słyszałaś/nie słyszałeś o obrazach z mchu i nie wiesz, jak dbać o obraz z chrobotka? Jak się okazuje, to naprawdę bardzo proste, a poradzi sobie z tym każda osoba, nawet ta, która wcześniej nie miała w domu żadnego zielonego dodatku.
Wiele osób pokochało chrobotka reniferowego za jego wyjątkowy, naturalny wygląd, a także cechy, które sprawiają, że stał się on doskonałą alternatywą dla roślin doniczkowych. To jedna z tych zalet, która powoduje, że coraz częściej decydujemy się na obrazy, czy też doniczki wypełnione chrobotkiem.
Jeśli więc w Twojej głowie pojawia się pytanie: “jak dbać o obraz z mchu?” “jak pielęgnować mech?“ – odpowiedź jest jedna.
O obraz w ogóle nie musisz dbać!
Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o mech w domu, to najważniejsza informacja jest taka, że:
- mech jest bezobsługowy – naprawdę! Nie musisz więc w jego przypadku zajmować się typowymi dla roślin zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak przesadzanie, nawożenie, przycinanie. Nie musisz też podlewać, ani zraszać chrobotka, mchu płaskiego, poduszkowego – nie jest to wskazane!
- certyfikowany mech, na którym pracuję, zostanie z Tobą od 5 do nawet 15 lat – i to bez żadnego dodatkowego wysiłku. To doskonała alternatywa dla roślin doniczkowych.
Jak to możliwe?
Chrobotek reniferowy, ale też poduszkowy, czy płaski, po zbiorach został ustabilizowany w roztworze z gliceryny. Jest to roztwór, który zatrzymuje wszelkie procesy życiowe mchu. Nie jest więc konieczne jego podlewanie, przesadzanie, czy też nawożenie.
To, że nie musisz dbać o obraz z mchu, np. chrobotka reniferowego nie oznacza jednak, że nie trzeba mieć na uwadze kilku istotnych faktów, które pomogą Ci zachować taką zieloną dekorację w dobrej kondycji na długi czas.
Jak dbać o obraz z mchu?
Jak dbać o mech chrobotek? Jak dbać o mech na ścianie, na przykład w formie ramki wypełnionej chrobotkiem? Jeśli masz w domu obraz z mchu, pamiętaj o tym, aby:
- nie stawiać go w miejscach mocno nasłonecznionych. Mech nie lubi nadmiernego słońca, a jego postawienie w takim miejscu może spowodować, że zacznie wysychać, straci swoją miękkość oraz puszystość. W naturalnym środowisku mech jest częścią runa leśnego – miejsca zacienionego, gdzie panuje duża wilgotność.
- nie stawiać obrazu z mchu w miejscach, suchych i gorących. Mech nie lubi suchego powietrza – jeśli w danym pomieszczeniu panuje niska wilgotność i spada ona poniżej 40%, mech może stać się w dotyku szorstki. Zapewnij mu więc optymalne warunki, takie jak ustawienie w miejscu ze światłem rozproszonym/zacienionym, gdzie powietrze nie jest zbyt suche. Wilgotność powietrza w naszych domach mieści się w przedziale 40-60% – jest on odpowiedni dla mchu. Świetnym pomysłem jest też ustawienie mchu w łazience.
Jak dbać o mech – chrobotek, poduszkowy, płaski?
Chrobotek reniferowy, wykorzystywany często do obrazów z mchu, jest też antystatyczny. Oznacza to, że nie przyciąga kurzu. Bazując na swoim doświadczeniu mogę potwierdzić, że faktycznie, na chrobotku nie zbiera się kurz.
Jak jeszcze można dbać o mech chrobotek? Warto zerknąć jednak co pewien czas, czy nie osiadła na nim samoistnie np. sierść zwierzaka, albo inne zanieczyszczenia. Sama mam kota i wiem, że kocie futro jest wszędzie. 😉 Jeśli więc jesteś opiekunem psa lub kota spójrz od czasu do czasu, czy obraz bądź betoniczka są po prostu czyste i wolne np. od sierści.
I to tak naprawdę tyle!
Jeśli masz więcej pytań związanych z obecnością mchu w Twoim domu, poniżej znajdziesz odpowiedzi na inne pytania, takie jak: