Obraz z mchu i drewna
Żywe obrazy to nie tylko obrazy z wykorzystaniem chrobotka reniferowego. To również kompozycje, do których wykorzystano kawałki drewna. Takie połączenie mchu i drewna wygląda niezwykle naturalnie i pozwala zaprosić do swojego wnętrza prawdziwy kawałek lasu.
Jeśli chcesz wprowadzić do wnętrza bezobsługowy obraz z prawdziwego mchu, nie musisz decydować się wyłącznie na chrobotka reniferowego. Masz jeszcze inne możliwości – mech płaski, czy też poduszkowy. Częścią prawdziwie leśnego obrazu z mchu i kory są również dodatki, które wprost kojarzą się z lasem. Są to m.in: kora (np. z drzewa dębowego, sosny), paproć, eukaliptus, huba, ruskus.
Należy dodać, że każde z powyższych musi być stabilizowane. Oznacza to, tak samo jak w przypadku chrobotka, zabezpieczenie przed uszkodzeniami i “zatrzymanie” wszelkich życiowych funkcji, zaimpregnowanie, które pozwala cieszyć nimi oko przez długi czas.
Jak zrobić obraz z mchu i drewna?
Obraz z leśnego mchu z drewnem (korą) wykonuje się tak samo, jak obraz z wykorzystaniem wyłącznie chrobotka reniferowego. Tak samo tworzy się kompozycję, wcześniej przemyślaną, układa na ramie poszczególne elementy i przykleja. W przypadku obrazów leśnych możemy jednak wykazać się jeszcze większą pomysłowością oraz kreatywnością.
Na leśnym obrazie można połączyć kilka rodzajów mchu, np. płaski i poduszkowy w towarzystwie chrobotka, albo postawić na dwa rodzaje, wyłącznie mech płaski i poduszkowy. W takiej konfiguracji osiągniemy ciekawy, wizualny efekt trójwymiarowości.
Jeśli chcemy dołożyć kolejny element, dobrym rozwiązaniem jest właśnie stabilizowana kora. To prawdziwa kora, która doskonale komponuje się z żywym mchem – tak jak on, jest przecież częścią lasu.
Można pokusić się o dodanie jeszcze innych elementów, jak np. paproci oraz występującej w lesie huby. Pozwala to na zaprojektowanie własnego kawałka lasu. A co najważniejsze, taki fragment natury może mieć każdy z nas we własnym domu!
Pamiętaj: w Polsce mech jest pod ochroną – nie można go zbierać. Do wykonywania obrazów z mchu i kory używa się mchu pochodzącego ze specjalnych upraw i sprowadzanego do Polski z innych krajów. Zajmują się tym profesjonalni dystrybutorzy. Tym samym kupując leśny obraz z mchem i drewnem masz pewność, że użyte do jego powstania elementy zostały pozyskane całkowicie legalnie i są dodatkami jakości premium.
Jak pielęgnować żywy obraz?
Zasada postępowania z obrazem z mchu i drewna jest identyczna, jak w przypadku obrazów wyłącznie z chrobotka. Nie musisz zupełnie o nie dbać, czyli podlewać, przycinać, nawozić, zraszać.
Pamiętaj jedynie, aby nie stawiać ich blisko źródeł ciepła (np. piecyki, kaloryfery), które mogą wysuszać mech, a także, aby nie padały na nie bezpośrednio promienie słoneczne. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak dbać o obraz z mchu, przejdź do artykułu.
Dowiedz się więcej na temat leśnego obrazu – obrazu z korą i mchem zaprezentowanego w artykule.