Mech chrobotek, poduszkowy, płaski – czym się różnią?
Mech chrobotek, poduszkowy oraz płaski wykorzystywane są w celach dekoracyjnych. Każdy z nich może znaleźć się na obrazie, ale i betoniczce. Czym jednak się charakteryzują i czy są między nimi istotne różnice?
Podstawowe cechy wyżej wymienionych rodzajów mchu są identyczne – mowa tu m.in. o ich bezobsługowości. Wszystkie, zarówno mech chrobotek, płaski, jak i poduszkowy nie wymagają światła, lubią wilgoć, a po przejściu procesu stabilizacji są bardzo trwałe – zostaną z Tobą od 5 do nawet 15 lat!
Występowanie mchów w przyrodzie
Każdy z wymienionych rodzajów mchu jest częścią runa leśnego – w Polsce najpopularniejszym jest mech płonnik (polytrichum commune), który potrafi tworzyć majestatyczne, zielone kobierce. W niektórych lasach spotkamy również mech poduszkowy, do tego również mech płaski. Mchy rosną najliczniej na zacienionej przez inne drzewa powierzchni pnia w miejscu, gdzie jest największa wilgoć. Co ciekawe, nawet gdy podłoże wokół mchu wysycha, on nadal dobrze się trzyma! Należy również dodać, że mchy stanowią ochronę przed nagłym podnoszeniem się poziomu wody w rzekach, a tym samym przed powodzią.
W Polsce mech jest pod ochroną, dlatego w celu wykorzystania go do wspomnianych dekoracji, sprowadzany jest
np. ze Skandynawii, Norwegii, Finlandii. Mech poduszkowy oraz płaski może pochodzić również z Francji, ale też Azji, np. Turcji. Zanim mech znajdzie się na wybranej dekoracji, należy go oczyścić z igliwia – możemy też zakupić już mech oczyszczony.
Mech chrobotek
Chrobotek, nazywany również mchem reniferowym, jest zdecydowanie najpopularniejszy. Pochodzi ze Skandynawii, a jego struktura jest gąbczasta. Naturalnie jest biało-beżowy, jednak w wyniku farbowania z użyciem naturalnych barwników, może być też niebieski, purpurowy, zielony (jasna zieleń, butelkowa zieleń, ciemna zieleń), czy też czerwony. Ze względu na swoją niezwykle przyjemną dla oka strukturę oraz bogatą kolorystykę, znajduje zastosowanie m.in. w tworzeniu zielonych ścian, logotypów, doniczek z mchem (betoniczek), a także mniejszych obrazów.
W nieoczyszczonym chrobotku znajdują się szyszki, patyczki, igliwie, małe listki, dlatego przed przystąpieniem do pracy należy go dokładnie oczyścić. Możemy zdecydować się na zakup mchu norweskiego, fińskiego, czy też szwedzkiego.
Dla przykładu mech fiński ma większe kępki, z kolei norweski jest nierówno wybarwiony, a szwedzki ma mniejsze głowy. Między poszczególnymi mogą występować drobne różnice w odcieniach, co jest spowodowane m.in. innym stopniem wchłaniania barwnika.
Mech płaski
Mech płaski jest po prostu… płaski! Do naszego kraju przyjeżdża w postaci płatów m.in. ze Skandynawii, ale także Turcji, które również należy oczyścić, zanim zostaną przytwierdzone np. do obrazu. Dostępny jest w różnych odcieniach zieleni, dzięki czemu na obrazie można tworzyć ciekawe kontrasty, a także przechodzące między sobą odcienie.
W naturze tworzy przepiękne dywany, a jego wysokość wynosi od 0,5 do 1,5 cm. Sprawdzi się w tych miejscach, w których potrzebujemy prostego, gładkiego, zielonego podłoża lub gdy chcemy np. wypełnić niewielką przestrzeń na obrazie. Ciekawie wygląda łączenie na obrazie mchu płaskiego oraz poduszkowego – daje to świetny kontrast.
Mech poduszkowy
Mech poduszkowy jest wybrzuszony, a w swoim kształcie przypomina poduszkę. Po naklejeniu go na obraz całość jest trójwymiarowa i ciekawa w dotyku. Nazywa się go również kulistym i okrągłym i wykorzystuje do lasów w szkle, dużych paneli ściennych, ale i mniejszych obrazów z mchem.
Mech poduszkowy podczas klejenia do obrazu, traktuje się jak… układanie puzzli! Cała frajda polega na dopasowywaniu do siebie poszczególnych “poduszek”, aby całość tworzyła trójwymiarowy, zielony dywan.
Mech kulisty dostępny jest w dwóch odcieniach zieleni.
Należy dodać, że każdy z wymienionych mchów przed użyciem należy oczyścić z resztek igliwia. Dzięki temu po nałożeniu ich na obraz zyskamy jednolitą, przyjemną dla oka, czystą powierzchnię.
Czy istnieją więc znaczące różnice pomiędzy wspomnianymi rodzajami mchu? Nie! Jedyna tkwi tylko w strukturze oraz kształcie. Przedstawione mchy mają ze sobą bardzo dużo wspólnego – każdy z nich jest tak samo piękny i cechuje się tymi samymi właściwościami, dzięki czemu ozdobi Twój dom na lata!