Co zrobić, gdy mech chrobotek schnie?
Chrobotek na obrazie bądź betoniczce zrobił się suchy? Obawiasz się, że może stracić swój piękny wygląd i (może już nawet stracił) puszystość? Na szczęście można temu zaradzić!
Chrobotek reniferowy w swoim naturalnym środowisku jest częścią runa leśnego – to miejsce zacienione oraz wilgotne. Doskonale więc czuje się w przestrzeniach, w których panuje odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu. Przeciętnie w naszych domach poziom wilgoci powietrza mieści się w przedziale 40-60%. Chrobotek reniferowy pobiera tę wilgoć z powietrza. Dzięki niej wciąż jest świeży i puszysty oraz miękki. W takich warunkach czuje się dobrze i nie ma podstaw do niepokoju. Warto dodać, że odpowiedni poziom wilgoci w powietrzu jest istotny nie tylko w kontekście posiadania w domu chrobotka, ale również dla domowników i roślin zielonych.
Co się jednak stanie, jeśli poziom wilgoci w powietrzu zacznie spadać? Chrobotek może stać się w dotyku suchy, szorstki, można to wyraźnie wyczuć przykładając do niego dłoń. Śmiało więc stwierdza się, że chrobotek pełni rolę wilgotnościomierza w naszych domach (jest naturalnym higrometrem).
Na szczęście ewentualne wysychanie chrobotka, a w konsekwencji suchy chrobotek to sytuacja, której można zaradzić – na przyszłość, jak i w momencie występowania tego problemu.
Co zrobić, gdy mech chrobotek schnie?
Zadbaj o przywrócenie odpowiedniego poziomu wilgoci w powietrzu
Suchy mech? Można temu zaradzić! Najszybciej i najłatwiej zrobić to poprzez zakup nawilżacza powietrza. Skorzystają na tym wszyscy – Ty i inni domownicy, rośliny zielone (zwłaszcza w okresie zimowym), chrobotek. Zbyt niski poziom wilgoci w powietrzu nie jest bowiem korzystny również dla naszego zdrowia. Już po kilku godzinach, chrobotek znów stanie się przyjemny w dotyku.
Przenieś chrobotka do łazienki
Na kilka godzin, ale również na dłuższy czas, jeśli nie na… stałe! Chrobotek doskonale czuje się w łazience, ponieważ panuje w niej wysoka wilgotność. Bardzo często wybieracie do swoich łazienek, nawet tych bez okna, betoniczki. Są niewielkie i wpisują się w każdą przestrzeń. Zastanawiasz się, czy suchy mech wchłania wodę? Chrobotek wchłania wilgoć – nie spryskuj go jednak bezpośrednio wodą – lepszy będzie nawilżacz powietrza.
Lepiej zapobiegać niż…
Dlatego zwróć uwagę, aby po zakupie chrobotek nie stał w miejscach, w których panują wysokie temperatury, miejscach narażonych na intensywne promieniowanie słoneczne (np. na południowym parapecie). Obecność piecyków, bliskie towarzystwo kaloryfera oraz innych źródeł ciepła powoduje, że chrobotek się wysusza, stąd traci swoją miękkość i sprężystość.
Warto pamiętać, że stawianie chrobotka z daleka od źródeł ciepła, a także unikanie nadmiernego promieniowania słonecznego, które może go wysuszać, jest tak naprawdę jedynym elementem, o jakim należy pamiętać zapraszając chrobotka do swojego domu. Poza tym nie trzeba dbać o codzienną pielęgnację mchu! Proste, prawda? 🙂