5 rzeczy, których nie wiesz o chrobotku!
Wydawało Ci się, że o mchu wiesz… wszystko? Koniecznie przeczytaj ten wpis! Przedstawiam w nim 5 faktów na temat mchu, o których część osób nie wie!
Zapewne słyszałaś/słyszałeś, że mech w postaci obrazów lub betoniczek w naszych domach jest bezobsługowy, czyli nie wymaga podlewania, przycinania, nawożenia i przesadzania, a także nie przeszła Twojej uwadze jego trwałość. Ile wytrzyma mech w naszych domach? Jeśli tylko nie będziesz narażać go na promieniowanie słoneczne, a także trzymać dalej od źródeł ciepła, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem od 5 do nawet 15 lat!
Mam dla Ciebie 5 mniej znanych faktów o mchu, które nie wszystkim miłośnikom tych zielonych dekoracji są znane. Zaczynamy!
Chrobotek w naszych domach – 5 ciekawostek!
1. Mech wyróżnia się właściwościami antystatycznymi, a więc nie przyciąga kurzu.
Na pewno więc nie można powiedzieć o nim, że jest “kurzołapem”. ? Dzięki temu nie musisz regularnie przecierać chrobotka szmatką, aby zetrzeć z niego nagromadzony kurz.
Wystarczy, że raz na jakiś czas zerkniesz, czy przypadkiem nie ma na nim jakiegoś zabrudzenia (kurzu, sierści zwierzaka domowego itp.). Jeśli się pojawi, możesz zdjąć je delikatnie ręką, ewentualnie bardzo delikatnie szczoteczką. To wszystko!
Jeśli masz w domu rośliny pewnie zauważyłeś/zauważyłaś, że na liściach osiada kurz. W przypadku dekoracji z mchem nie ma takiego problemu!
2. Mech jest hipoalergiczny, nie zawiera szkodliwych chemikaliów, a co więcej, do jego barwienia używa się wyłącznie naturalnych barwników.
Jeśli zależy Ci na obecności w swoim domu dekoracji ekologicznych, chrobotek będzie bardzo dobry wyborem. Jest prawdziwy, a więc jest oryginalnym mchem pochodzącym z dedykowanych upraw ze Skandynawii. W rzeczywistości jego odcień jest biało-beżowy. Aby uzyskać odpowiedni odcień, farbuje się go przy użyciu naturalnych barwników. Żadnej chemii!
Co więcej, alergicy będą zadowoleni z dodatków z mchem, który nie uczula.
3. Mech jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt – a to niezwykle cenna informacja dla opiekunów czworonogów oraz rodziców małych odkrywców.
Wielu opiekunów czworonogów, zapraszając do swojego domu rośliny doniczkowe zwraca uwagę na to, aby roślina nie była trująca dla psa/kota. Nie chcemy również, aby sięgały po nie nasze pociechy. W przypadku dekoracji
z leśnym chrobotkiem nie ma takich obaw.
Mech jest bezpieczny dla dzieci oraz zwierząt – oczywiście lepiej, żeby pies lub kot nie jadł mchu, tak więc jeśli chcesz, możesz dla pewności postawić go nieco wyżej, albo poza zasięgiem ich wzroku.
4. Jest naturalnym higrometrem – jeśli wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej 40%, sygnalizuje to, robiąc się nieco bardziej szorstki w dotyku.
Mech jest bardzo miękki, puszysty i delikatny w dotyku. Dzieje się tak za sprawą filtrowania przez mech powietrza,
z którego pobiera wilgoć. To ona sprawia, że mech jest tak przyjemny, gdy go dotykamy.
Czy wiedziałaś/wiedziałeś, że przeciętny poziom wilgotności powietrza w naszych domach wynosi 40-60%? Są to też wartości dobre dla mchu. Gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej 40%, mech może stać się nieco szorstki w dotyku. Jest to też sygnał dla nas, aby np. zainwestować w nawilżacz powietrza. Zbyt niski poziom wilgoci nie tylko nie sprzyja naszemu zdrowiu, ale też jest odczuwany przez mech.
Co zrobić, jeśli mech stanie się szorstki w dotyku? Pomyśl o zakupie nawilżacza powietrza, albo przenieś mech na kilka dni do łazienki. Swoją drogą, łazienka jest doskonałym miejscem dla dodatków z żywym mchem – panuje w niej wysoka wilgotność, a tę mech kocha!
5. Mech chrobotek w naturze jest beżowo-biały
To, co widzisz już na obrazie bądź betoniczce, to mech ustabilizowany, a wcześniej zafarbowany naturalnymi barwnikami (pisałam o tym w punkcie 2). Niewiele osób jednak wie, że mech w naturze jest biało-beżowy!
Możemy spotkać się też w sprzedaży z mchem chrobotkiem w wielu kolorach, np. w kolorze niebieskim, różowym, pomarańczowym, żółtym oraz czerwonym. Oczywiście każdy z nich może pięknie przyozdobić obraz lub doniczkę z betonu – tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
Czy powyższe informacje były Ci znane? A może spotykasz się z nimi po raz pierwszy? Możesz podzielić się ze mną swoimi wrażeniami po lekturze tego artykułu zostawiając komentarz na Instagramie bądź Facebooku.
A jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania związane z mchem w domach kliknij TUTAJ i pobierz darmowy poradnik, gdzie znajdziesz również inspiracje związane z idealnymi miejscami dla mchu.