
Wybierasz roślinę? Pamiętaj o tych 3 rzeczach!
Do kupowania roślin niezwykle często podchodzimy bardzo spontanicznie – przede wszystkim kierujemy się ich estetyką, ewentualnie dostępnym w domu miejscem. Jak się okazuje, podejmowaniu decyzji o zakupie roślin powinny też towarzyszyć inne aspekty.
Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że w krótkim czasie po przyniesieniu danej rośliny do domu zaczęło się dziać z nią coś niedobrego? Zauważyłeś bądź zauważyłaś brązowe plamy na liściach, część z nich zaczęła opadać, a sukulenty się… skurczyły? To oznaki nieprawidłowej pielęgnacji Twoich roślin doniczkowych. Najczęściej dochodzi do takich zachowań w wyniku zaniedbań, albo po prostu braku wiedzy, jak dbać o tę konkretną roślinę.
Zachęcam Cię do tego, aby być świadomym roślinomaniakiem i zapraszać do swoich wnętrz rośliny, które faktycznie mogą się w nim znajdować. Poznaj 3 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę wybierając do domu nową roślinę doniczkową.
Gdzie postawić roślinę?
Wybierz dla niej odpowiednie miejsce!
Wiele problemów np. z nieprawidłowym wzrostem rośliny jest wynikiem nieodpowiedniego miejsca, w którym ją postawiliśmy. Zanim więc zechcesz kupić np. monsterę, sansevierię, czy też kalateę, sprawdź, jakie mają wymagania jeśli chodzi o miejsce, w którym mogą spokojnie wzrastać. Czy potrzebują dużo światła i świetnie się czują np. na południowym parapecie? Odpowiednie jest dla nich miejsce ze światłem rozproszonym? A może powinnaś lub powinieneś unikać nadmiernego nasłonecznienia i postawić roślinę na parapecie od wschodu?
Dlaczego jest to tak istotne?
Ponieważ domowa roślina doniczkowa, która dobrze się czuje w miejscu nasłonecznionym, gdy nie będzie miała kontaktu z promieniami słońca, zahamuje swój wzrost. Nowe liście będą mniejsze, słabsze, mniej wybarwione. Pędy mogą się wydłużać i instynktownie kierować ku słońcu – szybko zauważysz, że roślina “woła” o bardziej nasłonecznione stanowisko. Taka sytuacja spowoduje, że roślina, która lubi słońce nie będzie wzrastać tak dobrze, jak by mogła, będzie słaba, nieproporcjonalna.
Weź pod uwagę też odwrotną sytuację. Roślina cieniolubna, która dobrze się czuje z dala od intensywnych promieni słonecznych, postawiona na mocno nasłonecznionym parapecie zacznie się “przypalać”. Łatwo zauważyć to po liściach, które staną się żółte i zaczną opadać. Do tego ziemia szybko zacznie wysychać. Unikaj takich sytuacji i nie stawiaj na mocno nagrzanym parapecie np. storczyków (łatwo poparzyć ich liście, ale też aspidistry (nie zniesie nasłonecznionego miejsca) i kaladium (lubi miejsce jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione).
Pamiętaj!
Zanim wybierzesz nową roślinę dowiedz się, jakie lubi stanowisko i przeanalizuj, czy masz w domu bądź mieszkaniu odpowiednie dla niej miejsce?
Czy masz czas na… dbanie o roślinę?
Przeanalizuj swój tryb życia!
Wydaje się to dziwne? Być może na pierwszy rzut oka, ale gdy przyjrzysz się temu bliżej dostrzeżesz, że jest to bardzo istotny aspekt. Wiele roślin wymaga nie tylko podlewania co pewien czas, ale również regularnego przycinania, przesadzania, pozbywania się zaschniętych liści, czy też zraszania. Jeśli masz w domu roślinę, która jest wymagająca, powinnaś lub powinieneś też znaleźć czas na to, aby poświęcić jej wystarczająco dużo uwagi.
Dlaczego jest to tak istotne?
Często wyjeżdżasz i nie ma Cię w domu? A może masz mało czasu na doglądanie rośliny lub po prostu tego nie chcesz? Spokojnie – bez problemu wybierzesz rośliny, które podziękują Ci za podlewanie nawet raz na dwa tygodnie! Pracujesz na home office i większość czasu spędzasz w domu? Możesz poświęcić więcej czasu na doglądanie bardziej wymagających gatunków roślin. Jeśli dopasujesz swój tryb życia do możliwości dbania o roślinę, na pewno odwdzięczy Ci się ona pięknym wyglądem.
Zapracowanym i zabieganym polecam np.: sukulenty, zielistkę, sansevierię, zamiokulkasa, storczyki.
Masz więcej czasu? Przyjrzyj się bliżej m.in. krotonowi, zanokcicy gniazdowej, alokazji, begonii doniczkowej, drzewku bonsai.
Pamiętaj!
Opieka nad rośliną doniczkową ma być dla Ciebie przyjemnością. Gdy wybierzesz do swoich wnętrz roślinę, która harmonizuje z Twoim trybem życia, jej pielęgnacja będzie o wiele efektywniejsza!
Rośliny a zwierzęta
Czyli gdy w domu masz psa lub kota…
Świadomość opiekunów zwierząt w kwestii roślin, które mogą im zaszkodzić, jest coraz większa. Niestety wciąż możemy spotkać obrazki, gdzie w obecności czworonoga znajduje się wiele roślin dla nich szkodliwych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że mając psa lub kota nie musisz rezygnować z obecności zielonych dodatków!
Dlaczego jest to tak istotne?
Istnieje wiele roślin, które są dla naszych zwierzaków, psów i kotów trujące – ich zjedzenie może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak wymioty, biegunki, ślinotok, w najgorszym wypadku niewydolność nerek, czy też nawet śmierć, gdy zwierzak zje duże ilości najbardziej szkodliwych roślin.
Jeśli chcesz mieć “spokojną głowę”, zanim kupisz roślinę sprawdź, czy jest ona bezpieczna dla zwierząt. Jeśli nie, masz dwa wyjścia: pierwsze to odłożenie rośliny na półkę i rezygnacja z zakupu, drugie to umiejscowienie jej tam, gdzie zwierzę nie sięgnie, na przykład wysoko na półce. Musisz mieć wtedy pewność, że kot lub pies naprawdę nie będą miały z nią kontaktu, jednak decyzja co do obecności rośliny w domu w takiej formie należy do Ciebie.
Najpopularniejsze, niebezpieczne dla psów i kotów rośliny to m.in.:
- monstera
- difenbachia
- zamiokulkas
- sansevieria
- dracena
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota to m.in.:
- niedośpian
- kalatea
- maranta
- palma: areka oraz chamaedorea
- storczyk
Pamiętaj!
Zachęcam Cię do tego, żeby świadomie wybierać rośliny pod tym kątem i podejść do tematu racjonalnie – to od Ciebie zależy bezpieczeństwo i komfort Twojego zwierzaka, a i Ty będziesz mógł/mogła bez obaw cieszyć się zielenią w swoim domu!
Mech – wszędzie pasuje, jest bezpieczny, nie wymaga pielęgnacji
Cieszące się ostatnio popularnością dekoracje z zielonym, prawdziwym mchem są świetnym uzupełnieniem Twojej roślinnej kolekcji. Co więcej, w ich przypadku wszystkie powyższe aspekty są od razu spełnione!
1. mech możesz postawić niemal w dowolnym miejscu – ze światłem rozproszonym, w ciemniejszym kąciku, na półce, komodzie – pamiętaj tylko, aby bezpośrednio nie padały na niego promienie słoneczne, gdyż wtedy jego kolor może blaknąć.
2. niezależnie od Twojego trybu życia – mech nie wymaga uwagi. Nie musisz go podlewać, przycinać, zraszać – będzie pięknie wyglądać od 5 do nawet 15 lat!
3. mech jest bezpieczny dla zwierząt domowych – możesz go bez obaw postawić w dowolnym miejscu. Zachęcam Cię też do przeczytania artykułu: “Czy mech jest bezpieczny dla zwierząt?” – znajdziesz go TUTAJ.
Życzę Ci udanych i przemyślanych zakupów nowych roślin do Twoich wnętrz! 🙂